Mide Ağrısı Çekenler Dikkat! Mideniz Bu Yiyecekleri Birlikte Tükettiğiniz İçin Ağrıyor

Soğuk bir muzlu milkshake, doğranmış kavun yanına peynir veya peynirli yumurtaya karşı koyamıyor musunuz? Yedikten sonra sıklıkla mide sorunları yaşıyorsanız dikkat! Mideniz hassassa, birlikte yenmemesi gereken bazı yiyecekler var.
Hint Ayurveda öğretilerine göre hangi yiyeceklerin birlikte yenmemesi gerektiğine bakalım.

MEYVE GENELLİKLE TEK BAŞINA TÜKETİLMELİ

Kavunu diğer yiyeceklerden ayrı yemelisiniz. Ayrıca mide ağrısı riskini azaltmak için kavun yerken başka meyveler yememenizde fayda var. Özle

Meyveyi her zaman diğer yiyeceklerden uzak tutmak en iyisidir. Yemeğin üzerine tatlı olarak da ideal değiller çünkü fruktoz midede çok uzun süre kalır ve fermente olmaya başlar. Özellikle meyve ile peynir yemek pek iyi bir fikir sayılmaz.

İster kahvaltıda, ister ara öğün olarak tercih edin, özellikle muz gibi şeker içeriği yüksek olan meyvelerin ayrı ayrı tüketilmesi tavsiye edilir.

MEYVELİ MÜSLİ MİDENİZİ AĞRITIYOR OLABİLİR

Meyve ile birlikte kahvaltılık gevrek mide ağrısına neden olabilir. Öte yandan fındık, tohum ve yoğurtla tüketilmesindeyse sorun bulunmuyor.

PEYNİR VE DOMATESİ BİRLİKTE TÜKETMEK MİDE AĞRINIZI KÖRÜKLÜYOR OLABİLİR

Çiğ sebzeyi sindirmek pişmiş sebzeye kıyasla daha zordur. Midesi hassas kişiler için çiğ sebze tüketmek ağrılara neden olabilir. Özellikle birlikteyken iyi giden domates, salatalık ve peynir mide rahatsızlığı yaşayan kişilerin hayatını kabusa çevirebilir.

YUMURTA VE SÜT ÜRÜNLERİ

Hint geleneksel tıbbı ayurvedaya göre yumurta ve süt de birlikte tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Mide ağrınız varsa sütü diyetinizden tamamen çıkarmak ve alternatifleriyle değiştirmek sizin için iyi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x