İsrail’den ABD’ye ‘rapor’ tepkisi, 8 senatörden ‘silah tedariki dursun’ çağrısı

İsrail’in Gazze Şeridi’nde saldırıları devam ederken, Gazze’ye yardım ulaştırma çalışmaları ve rehine takası ile ateşkes sağlama çabaları da sürüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Gazze’ye yapılan yardımların yeterli olmadığını ifade etti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder ise Gazze’ye seyyar liman inşaatı için 4 gemiyi Akdeniz’e yolladığını açıkladı.

İsrail ile ABD arasında, Gazze Şeridi’nin güneyinde yüz binlerce Filistinlinin sığındığı Refah’a olası bir harekat konusunda gerilim sürerken, ismi açıklanmayan İsrailli üst düzey bir yetkili İsrail basınına yaptığı açıklamada, ABD istihbarat örgütlerinin İsrail’deki sağ koalisyon hükümetinin tehlikede olduğunu ortaya koyan raporuna tepki gösterdi.

ABD: GAZZE’YE YARDIM ULAŞIYOR AMA İSTEDİĞİMİZ KADAR DEĞİL

AA’nın aktardığına göre, dün düzenlediği günlük basın toplantısında Gazze konusundaki soruları cevaplayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, ABD’nin Gazze’ye insani yardımların ulaşması için tüm imkanlara baktığını belirterek, “Olmasını istediğimiz kadar değil ama Gazze’ye insani yardımların ulaştığını görüyoruz. Daha fazla insani yardımın gönderilmesini istiyoruz. Bu yüzden İsrail’le sürekli temas halindeyiz” diye konuştu.

Miller, ABD’nin havadan yapılan yardımlarının yanı sıra deniz yolu seçeneği üzerinde de çalıştıklarını hatırlatarak, “Ancak bunların hiçbiri, yardımın çoğunluğunun Gazze’ye kara geçişlerinden gitmesi gerektiği ve şu anda gönderilenden çok daha fazlasının olması gerektiği şeklindeki temel pozisyonumuzu değiştirmiyor” dedi.

‘BUNU İSRAİLLİLERE SORDUK MU BİLMİYORUM’

Daha fazla insani yardımın ulaşması için güvenlik, denetleme ve dağıtım işlemlerinin geliştirilebileceğini ifade eden Miller, İsrail hükümetinin bu konuda daha fazlasını yapması gerektiğini belirtti. Miller, AA muhabirinin Başkan Joe Biden’ın Refah kentine yapılacak olası saldırının ‘kırmızı çizgi’ olacağı uyarısına rağmen İsrail’in bu konuda aksi niyetini açıklamasına ABD’nin tepkisiyle ilgili sorusuna da şu cevabı verdi:

“Çoğu yerlerinden edilmiş 1 milyondan fazla Filistinlinin bulunduğu Refah’a askeri bir saldırı yapılmadan önce İsrail hükümetinin güvenilir ve uygulanabilir insani yardım planına sahip olduklarını görmek istediğimizi açık bir beklenti olarak dile getirdik ve bugün itibarıyla henüz böyle bir plan görmedik.”

İsrail ordusunun gözaltına aldıkları sağlık çalışanı Filistinlilere işkence yaptığı yönündeki sorulara da Miller, “Haberleri gördüm, bunu İsraillilere sorduk mu bilmiyorum ancak bu tip konuları takip ettiğimiz için daha fazla bilgi almak ve gözaltıların uluslararası hukuka göre olması gerektiği baskısı için sormalıyız” şeklinde konuştu.

PENTAGON: 4 GEMİ, GEÇİCİ İSKELE İNŞASI İÇİN ABD’DEN HAREKET ETTİ

Pentagon Sözcüsü Ryder da dünkü günlük basın toplantısında gazetecilerin İsrail ve Gazze’ye ilişkin sorularını yanıtladı. Ryder, “Gazze’deki insani yardım operasyonlarına ve Doğu Akdeniz’de geçici bir iskele inşa etme misyonuna destek olmak üzere” Savunma Bakanlığı’nın ABD’den 4 gemiyi hareket ettirdiğini söyledi.

Pentagon Sözcüsü, ABD’nin Virginia eyaletindeki Langley-Eustis Ortak Üssü’nden hareket eden 4 askeri geminin (JLOTS), Gazze’nin kuzey bölgesinde, amfibik askeri seyyar limanı görevi göreceği ve büyük yüklerin kıyıya çıkarılması ve sevkiyatını kolaylaştıracağı bilgisini paylaştı. Ryder, ABD ordusuna ait, SP 4 Lames A Loux, Monterrey, Matamoros ve yedinci nakliye tugayı seferine ait Wilson Wharf’ın, bu görevi desteklemek için gerekli ekipman ve malzemeleri taşıyarak, erken saatlerde ABD’den ayrıldığını söyledi.

Patrick Ryder, söz konusu gemilerin Gazze’ye ulaşması ve seyyar limanın kurulması için gereken sürenin ‘geçen cuma gününden başlayarak toplam 60 gün’ olarak belirlendiğini ifade etti. Ryder, seyyar iskelenin tam olarak faaliyete geçmesi durumunda, ⁠’günde yaklaşık 2 milyon öğün yemeğin teslimatını mümkün kılacağını’ kaydetti.

İSRAİL: KUZEYE 6 TIR İNSANİ YARDIM GİRDİ

İsrail ise Gazze Şeridi’nin kuzeyine Birleşmiş Milletler (BM) koordinasyonuyla ‘pilot proje’ olarak 6 tır insani yardım gönderildiğini duyurdu. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, hükümetten gelen direktifler doğrultusunda Dünya Gıda Programının (WFP) sağladığı 6 tır insani yardımın Gazze Şeridi’nin kuzeyine girdiği aktarıldı. Yardım konvoyunun ‘pilot proje olarak Hamas’ın yardımlara ulaşmasının engellenmesi amacıyla yapıldığı’ belirtildi.

Tırların İsrail’in kontrolündeki Kerem Ebu Salim (Şalom) sınır kapısında denetlendiği ve projenin sonuçlarının hükümet yetkililerine sunulacağı kaydedildi. AA muhabirinin ulaştığı yerel kaynak, henüz yardım konvoyunun bölgeye ulaştığına ilişkin bilgi olmadığını söyledi.

İSRAİLLİ YETKİLİ: ABD’NİN MANDASI DEĞİL BAĞIMSIZ BİR ÜLKEYİZ

Öte yandan, İsrailli bir yetkiliden, 5 Şubat’ta ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi tarafından yayınlan ve 11 Mart’ta ABD basınına yansıyan 2024 Yıllık Tehdit Değerlendirmesi başlıklı rapora tepki geldi. Raporda, İsrail’in Başbakan Benjamin Netanyahu liderliğindeki sağ koalisyon hükümetinin ‘tehlikede olabileceği’ ve İsrail’de Netanyahu’nun istifası ile erken seçim talebiyle geniş çaplı protestoların yapılabileceği öngörülüyordu.

The Jerusalem Post gazetesinin aktardığına göre, bu rapora ilişkin İsrail basınına değerlendirmede bulunan, ismi verilmeyen üst düzey İsrailli siyasi bir yetkili, ABD’deki Joe Biden yönetiminin Benjamin Netanyahu hükümetini devirmeye teşebbüs ettiğini ileri sürdü. Netanyahu koalisyonunun yerine ‘daha ılımlı bir hükümetin’ gelebileceğini belirten raporu değerlendiren yetkili, “Dostlarımızın İsrail’deki seçilmiş hükümeti değil, Hamas’ın terör rejimini devirmek için eylemde bulunmasını bekliyoruz” dedi. Yetkili, şöyle konuştu: “Herhangi bir başkası değil İsrail vatandaşları başbakanı seçer. İsrail, ABD’nin mandası değil, hükümeti seçenin vatandaşları olduğu bağımsız ve demokratik bir ülkedir.”

8 ABD’Lİ SENATÖRDEN BIDEN’A MEKTUP: SİLAH TEDARİKİNİ DURDURUN

Öte yandan, ABD’de Joe Biden yönetimine İsrail’e silah tedarikine son verme konusunda baskılar da devam ediyor. ABD’de bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders’ın öncülüğünde sekiz senatörden oluşan grup, Biden’a mektup göndererek ‘İsrail’e silah tedarik etmeyi durdurması’ çağrısı yaptı. Sanders’ın yanı sıra yedi Demokrat senatörün de imza attığı mektup, Biden’a Gazze konusunda yapılan siyasi çağrılar arasına eklendi.

Mektupta senatörler, İsrail yönetiminin Gazze’ye insani yardımların ulaşmasını engellediğini ve bunun ilgili uluslararası anlaşmaları kökten ihlal ettiğini vurguladı.

ABD’nin üçüncü ülkelere silah satışında “İnsani yardımları engelleyen ülkelere destek verilemez” şeklindeki ilgili yasaya atıfta bulunan senatörler, İsrail’e silah tedarikine derhal son verilmesi çağrısında bulundu. ABD yönetiminin Benjamin Netanyahu hükümetine silah göndermesinin ABD yasalarına uygun olmadığının altını çizen senatörler, Gazze’ye acil insani yardımların ulaştırılması gerektiğini ifade etti.

Senatörler, mektupta, “Federal yasalar net; Gazze’deki krizin aciliyeti ortada ve Başbakan Netanyahu’nun ABD’nin bu konudaki endişelerini defalarca görmezden geldiği aşikar. Dolayısıyla bu politikada bir değişiklik yapmak için acil eylem gerekiyor” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x