Hatay’da buruk yılbaşı telaşı! Tek temennileri depremsiz bir yıl…

İHA

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşanan acı unutulmuyor…

11 kenti yeniden ayaklandırmak için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, acılı aileler ise kayıplarını anıyor.

Depremlerde en büyük yıkım Hatay’da yaşandı. Antakya ilçesi adeta yerle bir olmuş, il genelinde yaklaşık 25 bin kişi vefat etmiş ve binlerce bina yıkılmıştı.

Uzun Çarşı yeniden canlandı

Binaların yerini arazilerin aldığı kentte, ticaretin merkezi konumundaki Uzun Çarşı da harabeye dönmüştü.

Yaşamın yeniden başlamasıyla ticaretin canlandığı Uzun Çarşı’da yılbaşı alışverişi buruk yaşanıyor.

Depremsiz bir yıl diliyorlar

Geçtiğimiz yıllarda yılbaşı öncesi insan yoğunluğunun fazla olduğu çarşıda esnaf, geçtiğimiz yıllara özlemle Antakya’nın yeniden ayağa kalkmasını umut ediyor.

Çarşıya alışveriş ve gezi amaçlı gelen vatandaşlar, 2024 yılında depremsiz bir yaşam beklediklerini dile getirdi.

“İnsanlar acılı ve kederli, yılbaşı kutlayacak durumda değil”

Uzun Çarşı’da esnaflık yapan Sedat Anlaç, yoğunluğun geçen yıllara oranla çok az olduğunu ifade ederek, “Yılbaşı alışverişi geçen yıllara oranla çok az. Alışveriş yapanlar da evlatlarını mutlu etmek için bir şeyler alıyorlar. İnsanlar acılı ve kederli, yılbaşı kutlayacak durumda değiller. Sırf çocuklar mutlu olsun diye az çok alışveriş var. Geçen yıl burada adım atacak yer bulamazdınız. Şu an çarşı boş. 2024’te öncelikle depremsiz bir hayat bekliyoruz.” dedi.

“Bu yıl buruk bir alışverişi var”

Yeni yılda yeni bir Antakya’nın ortaya çıkacağını ifade eden Yusuf Yüksel, “Antakya’dayız, 2024’ün bizlere başarı ve mutluluk getirmesini istiyoruz. İnşallah küllerimizden yeniden doğacağımız, hayırlı bir yıl olur. Evlerimiz, iş yerlerimiz hep yıkıldı. İnşallah devletimizin çalışmalarıyla yeniden bir oluşum olacak. 2024’ün sonunda da yeni bir Antakya’yı bulacağız inşallah. Bu yıl buruk bir alışverişi var. Çocuklarımız ve ailemiz ile güzel bir yılbaşı geçirip, güzel şeyler yaşamayı ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bizler için iyi geçmedi”

Yeni yılla birlikte her şeyin iyi olacağına inandığını ifade eden Şaban Kızıldağ, “2023 bizler için iyi geçmedi. Gerçekten de pandemi, depremler derken çok kötü günler geçirdik. 2024 iyi geçecek inşallah, ümitliyiz. Her şey iyi gidiyor, yavaş da olsa iyi olacağına inanıyorum.” dedi.

“Deprem, sel gibi doğal afetler yaşatmasın”

2024 yılında memleketinin yeniden ayağa kalkmasını beklediğini dile getiren Gökhan Sabuncu, “2023 yılında büyük bir yaşadık, 2024 yılında da temennimiz memleketimizin bir an önce ayağa kalkması. Konteynerde kalıyoruz, temennim her şeyin güzel olması. Rabbim yeni yılda; deprem, sel gibi doğal afetler yaşatmasın.” ifadelerini kullandı.

Yeni yılın depremsiz bir yıl olmasını istediğini belirten Melahat Turunç, “Yeni yıl; huzur, mutluluk ve depremsiz güzel şeyler getirsin.” dedi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x